Pragotherm
Pragotherm
Pragotherm
Pragotherm

Kvalitní větrání domů a bytů zajistí rekuperace

Existuje několik druhů rekuperace, buď se zpětným využitím tepla, nebo bez něj. Co je však podstatné a nezbytné pro správný chod zařízení, je výběr správného typu zařízení.

Účinnost systému s rekuperací závisí na více parametrech (rychlost proudění vzduchu, rozdíl teplot), na stavu budovy, především její vzduchotěsnosti a tepelně technických vlastnostech obálky budovy, a pak také na správném provozování. "Výrobci udávají účinnost rekuperace až 95 procent, ale v platbách za energii se vliv rekuperace projeví jen při skutečně správném návrhu a provedení. Je však potřeba rozlišovat mezi účinností rekuperační jednotky udávanou výrobci a reálnou účinností celého systému," upozorňuje Miroslav Šafařík, ředitel společnosti Porsenna.

"Systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (rovnotlaké větrání se ZZT) je sice technicky složitější než ostatní způsoby, tedy přirozené či nucené větrání bez využití tepla aj., ale nabízí přívod a odvod vzduchu řízené podle požadavků, čištění vzduchu filtry (pevné částice) a úsporu energie," tvrdí Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB). Jak dodává, pro rodinné a bytové domy stavěné podle dnešních požadavků činí spotřeba tepla na větrání třetinu až polovinu celkové bilance zahrnující spotřebu tepla na vytápění a na přípravu teplé vody. Paradoxně spotřeba tepla na vytápění (kryjící pouze tepelné ztráty přes stěny, okna, střechu apod.) je nejnižší, zejména u rodinných domů.

150 tis. korun

Řízené větrání není drahá záležitost při porovnání s investicí do celého domu, pro rodinný dům se pohybuje okolo 100 000 až 150 000 Kč.

Možná úskalí: špatně zvolené zařízení

Zásadním kamenem úrazu využívání systému řízeného větrání bývá zpravidla nevhodný návrh a omezená regulace. Uživatelé také často nevědí, jak zařízení správně používat, a tak jej často nastaví na příliš intenzivní větrání, což se projeví pocitem průvanu, vyšším hlukem a drážděním sliznice dýchacích cest vlivem vysušování vzduchu.

Důležitost správně navrženého systému potvrzuje i Miroslav Šafařík: "Jediným teoretickým omezujícím faktorem systému řízeného větrání je pouhé zakomponování do stavebního řešení, které může být v případě starší zástavby poměrně problematické, nikoliv však neřešitelné. V praxi jsou dvě slabá místa: (ne)zkušenost projektanta a (ne)správná instalace. Před instalací je nutné si uvědomit požadavek na nezbytnou péči o systém a tomu přizpůsobit i celkovou koncepci systému a umístění hlavních komponent závislých na údržbě," podotýká.

"Výkon zařízení je vždy potřeba stanovit na základě typu, velikosti a provozu budovy spolu s počtem jejích obyvatel. Správná funkce zařízení je přímo úměrná kvalitnímu návrhu konceptu větrání pro daný objekt a samozřejmě kvalitní projektové dokumentaci. Na tuto část pak navazuje montáž zařízení. Řízené větrání není drahá záležitost při porovnání s investicí do celého domu, pro rodinný dům se pohybuje okolo 100 000 − 150 000 korun," upřesňuje Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu.

Zdroj: HN/ihned.cz

Na co si dát pozor

Kromě správného projekčního návrhu potřebuje rekuperace také správné provozování. "Největší nevýhodou řízeného větrání je, že si na komfort a neustále čerstvý vzduch člověk rychle zvykne a potom cítí velký rozdíl a nepohodlí v prostorech, kde se nevětrá," pokračuje Libor Hrubý. Odborník upozorňuje na to, že rekuperační jednotky v sobě obsahují zpravidla dvojici filtrů, a to na přívodu a odvodu vzduchu. Filtry se dají v případě potřeby nahradit speciálními, které filtraci vylepší (hepa filtry, uhlíkové filtry, pylové filtry). Ovšem nic není zadarmo. "Filtry je třeba jednou za čas vyměnit. Interval výměny závisí na množství znečištění v okolí. Obecně se filtry mění zhruba dvakrát za rok. Pokud se objekt nachází v oblasti většího znečištění, je třeba filtry měnit častěji," uvádí Libor Hrubý.

"Na trhu jsou různá zařízení, je třeba věnovat čas zkušenostem jiných majitelů rodinných domů. Rozhodnutí o instalaci rekuperační jednotky je třeba učinit již v okamžiku návrhu projektu, dodatečná instalace, zejména v případě dřevostaveb, je již dost komplikovaná. Zároveň je třeba si analyzovat očekávané využívání prostor domku s ohledem na počet instalovaných jednotek, tedy v případě lokálních rekuperačních jednotek," sděluje profesor Jaroslav Knápek z Fakulty elektrotechnické ČVUT a majitel několika lokálních rekuperačních jednotek v rodinném domku.

"Naše dosavadní zkušenosti s řízeným větráním jsou veskrze pozitivní. Zvolená rekuperace umožňuje nastavit v několika úrovních (čtyři základní úrovně) množství dodávaného vzduchu včetně minimální hodnoty 5 m3/h, což je vhodné pro trvalé provětrávání k zamezení kondenzace vody. Rekuperaci je možné vypnout a v noci nasávat chladný vzduch zvnějšku a chladit tak místnost. Rekuperace je tichá, zajišťuje velmi dobrý komfort výměny vzduchu. Je dobrá i pro kvalitní spánek, kdy se daří držet koncentraci CO2 v ložnicích mezi 1000 a 1500 ppm max., jak vyplývá z měření (při zavřených oknech a vypnuté rekuperaci může koncentrace CO2 v ložnici značně přesahovat 3000 ppm, přičemž za doporučenou limitní hodnotu se považuje hodnota 1000 ppm). I při zavřených oknech máme čerstvý vzduch, v domě není průvan a netáhne, zvyšuje se tepelný komfort. A samozřejmě výrazně se snižuje spotřeba tepla na vytápění," popisuje Jaroslav Knápek.

Jeho motivací pro pořízení rekuperace do nově stavěného rodinného domku byly zejména zkušenosti z panelového bytu po instalaci nových plastových oken, kde se výrazně snížil komfort bydlení zejména v zimních měsících, kdy nebylo možné mít trvale otevřené okno. "Mikroventilace vůbec nestačí pro potřebnou výměnu vzduchu, problém je to zejména v noci. Ráno jsme se pak probouzeli nevyspaní a unavení. A v novostavbě typu vakuově uzavřené dřevostavby, pro niž jsme se rozhodli, je nutné ventilaci/rekuperaci řešit," popisuje Knápek a dodává, že rekuperaci využívají celoročně, v létě zejména pro nasávání chladného vzduchu.

Výhody, které rekuperace přináší

Hlavní výhodou řízeného větrání je samozřejmě neustálý přívod čerstvého vzduchu s příjemnou teplotou a odvod škodlivin z interiéru. "Obecně platí, že čím lépe energeticky zabezpečený dům, tím více tepla rekuperace ušetří a tím méně energie spotřebuje na vlastní provoz. Ideální jsou domy v pasivním standardu, ale i u běžné výstavby a renovací budov trvejte na podmínce provedení testu vzduchotěsnosti, který přiměje dodavatele stavby dodržovat většinu stavebních postupů s nejvyšší pečlivostí. Čím lépe izolovaný dům a čím méně průvzdušnou má obálku, tím je účinnost větrání a rekuperace vyšší," radí Miroslav Šafařík.

Zdroj: HN

Energetický štítek Reference Státní dotace Dotace na zateplení Zelená úsporám Rekonstrukce domu Zateplení fasád Výměna oken Financování Úvěry Program Panel Revitalizace

Zateplení fasády Vila Na Petřinách

V dubnu letošního roku naše společnost úspěšně dokončila zateplení fasády rezidenčního objektu Vila Na Petřinách v Praze 6.

> Více
SVJ už mohou opět hlasovat

Zákaz shromažďování a vyhlášení nouzového stavu kvůli onemocnění covid-19 se dotkl také bytových domů – společenství vlastníků jednotek (SVJ). Nyní už mohou opět hlasovat.

> Více
Kvalitní větrání domů a bytů zajistí rekuperace

Čerstvý vzduch je přirozeným požadavkem každého z nás. Přísun čerstvého vzduchu do místností lze zajistit několika způsoby. Kromě větrání se nabízí možnost instalovat do objektu nucené větrání, takzvanou rekuperaci...

> Více

PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o.
Bílenecké nám. 6/4
184 00 Praha 8 - Dolní Chabry
tel.: +420 266 313 728
info@servisfasad.eu
www.servisfasad.eu

O SPOLEČNOSTI    SLUŽBY    ŘASY A PLÍSNĚ    FINANCOVÁNÍ    DOTACE    
Dnes je 20.10.2020 svátek má: Vendelín


Předpověď počasí >>