Pragotherm
Pragotherm
Pragotherm
Pragotherm

Partneři

Češi se bojí, aby jejich panelák neshořel jako budova v Londýně


Po katastrofickém požáru londýnského obytného domu Grenfell Tower se i Češi bojí, zda zateplení v jejich panelových domech nepředstavuje problém. Desítky lidí denně volají hasičům, jak zateplení prověřit, informuje Mladá fronta Dnes. V Londýně totiž plameny zachvátily téměř celou budovu o čtyřiadvaceti patrech během 15 minut, díky čemuž rostou pochyby o obkladovém materiálu.

Stavební firma použila v Londýně nevhodný materiál

Výrobce obkladového systému Reynobond nedoporučuje použití desek s polyetylenovým jádrem k obkládce budov vyšších než deset metrů. K obkladu výškového domu byly při nedávné rekonstrukci použity právě panely s tímto jádrem. Oprava byla dokončena loni. V brožuře o produktech firmy Reynobond z roku 2016 se uvádí, že panely s polyetylenovým jádrem (PE) se doporučují pro stavby vysoké maximálně deset metrů. „Pokud je budova vyšší než hasičské žebříky, musí se použít nehořlavý materiál,“ stojí v brožuře. Vydala ji firma Arconic Architectural Products, která je odpovědná za propagaci výrobků americké společnosti Arconic, jež firmu Reynobond vlastní.
Rekonstrukci bytového bloku o 24 patrech prováděla stavební firma Rydon Group. Podle ní byla oprava provedena podle „všech kontrolních požadavků s ohledem na požární ochranu a zdravotní standard“.

Z dokumentace Reynobondu vyplývá, že firma vyrábí také ohnivzdorné panely s jádrem označované zkratkou FR. Ty se doporučují pro stavby do výšky 30 metrů, pro budovy vyšší pak obklady s nehořlavým jádrem, což je model A2. Rozdíly jsou ale v cenách, čím je obklad v ohni odolnější, tím je dražší.


Agentura Reuters se zabývala otázkou, zda je v Británii používání obkladového materiálu s jádrem PE legální. Odborníci na požární bezpečnost uvádějí, že se tento typ obkladu nemá na výškové budovy používat, protože se jím oheň snadno šíří. Případy rychlých požárů byly z těchto důvodů zaznamenány například na výškových budovách v Dubaji.
„Polyetylen je termoplastický materiál, který se v ohni rozpouští a kape, takže se šíří nahoru i dolů,“ uvádí odborná konzultační firma Probyn Miers na svých webových stránkách.

České paneláky jsou zateplené jinak

Česká republika minulý rok sice zpřísnila normy pro zateplování, ale problém představují budovy, u kterých bylo zateplení provedeno v devadesátých letech a jako materiál byl použit polystyren. „Zejména v devadesátých letech byl boom, kdy lidé chtěli mít rychle opravené fasády. Někdy to dělali načerno, často firmy, které nebyly odborné,“ řekla Mladé frontě Dnes architektka a výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální vaty Marcela Kubů s tím, že podle ní zateplení polystyrenem rizikem je.
„I když použijete sebehorší minerální vatu, nikdy ji nezapálíte. Kdežto polystyren je prostě hořlavý materiál,“ uvedl pro Mladou frontu Dnes expert na požární bezpečnost Zbyněk Valdmann. Nově musí být budovy nad sedm pater zatepleny minerální vatou.
Podle předsedy sdružení výrobců polystyrenu Pavla Zemena není důvod mít obavy. Nemůže se prý stát, aby panelové domy v ČR shořely podobně rychle jako budova v Londýně. Zateplovací systémy u nás a například v Německu, Rakousku, na Slovensku či v Polsku jsou z požárního hlediska bezpečné a nehrozí katastrofa podobná té v Londýně.

Zdroj: Echo24, čtk, nel

Energetický štítek Reference Státní dotace Dotace na zateplení Zelená úsporám Rekonstrukce domu Zateplení fasád Výměna oken Financování Úvěry Program Panel Revitalizace

Kvalitní větrání domů a bytů zajistí rekuperace

Čerstvý vzduch je přirozeným požadavkem každého z nás. Přísun čerstvého vzduchu do místností lze zajistit několika způsoby. Kromě větrání se nabízí možnost instalovat do objektu nucené větrání, takzvanou rekuperaci...

> Více
Ve výdajích na úspory tepla se bude patrně škrtat

Zateplování je součástí energetických úspor a nechybí při komplexní revitalizaci bytových domů. Stát podporuje a motivuje tyto projekty různými dotačními tituly, možná však už nebude tak štědrý...

> Více
Dotace IROP

Dotace IROP aktuálně...

> Více

PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o.
Bílenecké nám. 6/4
184 00 Praha 8 - Dolní Chabry
tel.: +420 266 313 728
info@servisfasad.eu
www.servisfasad.eu

O SPOLEČNOSTI    SLUŽBY    ŘASY A PLÍSNĚ    FINANCOVÁNÍ    DOTACE    
Dnes je 21.05.2019 svátek má: Monika


Předpověď počasí >>